„Sensorycznie się rozwijam, bo skaczę, biegam, badam i dotykam”

Dzieci z Publicznego Przedszkola AKADEMOS w Złotnikach zrealizowały wszystkie zadania innowacji pedagogicznej „Sensorycznie się rozwijam, bo skaczę, biegam, badam i dotykam”.

Grupy przedszkolne w każdym miesiącu wykonywały zaproponowane zadania. Zakładane cele poszczególnych aktywności zostały w pełni osiągnięte. Manipulowanie w masach o różnorodnych konsystencjach, barwach i zapachach oraz smakach wpłynęło na stymulowanie wszystkich zmysłów uczestników zajęć. Zarówno na kształtowanie się percepcji, jak i minimalizowaniu deficytów zmysłowych. Zabawy manipulacyjne
z zastosowaniem szerokiej gamy bodźców miały  wpływ na rozwój dzieci, z co za tym idzie na jakość funkcjonowania ich w życiu codziennym. Formuła zabawy stymulowała do zwiększenia aktywności poznawczej oraz pobudzenia kreatywności. Ten rodzaj spontanicznej ekspresji,
o wyraźnym charakterze zabawy, niewzbudzający lęku, prowadził do przełamania schematycznego myślenia, wzmógł spontaniczności, swobodniejsze wyrażanie uczuć, a przy tym zmuszał do dokonywania wyborów,  pobudzał do swobodnego kojarzenia, co rozwijało wyobraźnię, odblokowywało różnego rodzaju zahamowania.  Dzieci poznały, że produkty spożywcze mogą mieć zastosowanie w wykonywaniu różnych prac plastycznych, ciastolin. Dużo radości przedszkolakom sprawiła możliwości brudzenia się podczas wykonywania zadań.